واژه های شیطان وابلیس چه تفاوتی با هم دارند؟

شیطنت‏هاى شیطانى:(شرکت شیطان درانعقادبرخی نطفه ها)

       ابن عباس میگوید: یکوقت امام حسن علیه السّلام با یزید بن معاویه مشغول خوردن خرماى تازه بودند. یزید به امام حسن گفت: من از قدیم الایام بغض تو را داشته و دارم. امام حسن در جوابش فرمود: بدان هنگامى که پدرت میخواست با مادرت همبستر شود شیطان با او شرکت کرد. چون این دو نوع نطفه با یکدیگر مخلوط شدند لذا تو عداوت مرا به ارث برده‏اى. زیرا خداى علیم راجع به این موضوع میفرماید:وَ شارِکْهُمْ فِی الْأَمْوالِ وَ الْأَوْلادِ «1»  نیز شیطان در موقع جماع کردن حرب (که یکى از اجداد یزید بود) با وى شرکت نمود و صخر (که یکى از اجداد یزید بود) متولد شد. بدین لحاظ بود که او نیز بغض جدم پیامبر خدا صلى اللّه علیه و آله را داشت- تفسیرنور.

      معناى شرکت شیطان با انسان این است که مثلا لقمه انسان حرام باشد یا اینکه نطفه از طریق زنا و امثال آن منعقد شود. زیرا فرزندى که از لقمه حرام و زنا و امثال ذلک بوجود بیاید داراى اوصاف و رفتارهاى شیطانى خواهد بود. لذا این موضوع را بمشارکت شیطان تعبیر کرده‏اند- تفسیرآسان.

      صادق آل محمّد صلى اللّه علیه و آله میفرماید: یکوقت ابلیس بر حضرت یحیى بن زکریا ظاهر شد. حضرت یحیى دید: ابلیس داراى انواع و اقسام دام‏هائى میباشد.آنحضرت به وى فرمود: این دام‏ها چیست!؟ گفت: اینها شهوات و هوا و هوسهائى است که من بوسیله آنها فرزندان آدم را گول میزنم. یحیى علیه السّلام فرمود: آیا من نیز از این دامها سهمى دارم؟ گفت: آرى. زیرا چه بسا میشود تو بقدرى غذا میخورى که کاملا سیر میشوى. من آنموقع تو را سنگین و کسل میکنم تا بزحمت براى نماز بر خیزى! حضرت یحیى فرمود: من بر خود لازم کردم که هیچگاه شکم خود را از غذا پر نکنم. شیطان گفت: من هم با خودم شرط کردم که هیچوقت شخص مسلمانى را نصیحت نکنم!!- سفینه. در لغت اکل.

        یکوقت ابلیس نزد حضرت عیسى علیه السّلام آمد و گفت: آیا نه چنین است که تو معتقدى هر مصیبتى نصیب تو شود خدا آنرا برایت مقدر نموده است؟فرمود: چرا. گفت: پس اکنون خود را از بالاى کوه پرتاب کن، زیرا اگر خدا سلامتى را براى تو تقدیر کرده باشد سالم خواهى ماند.

حضرت عیسى در جوابش فرمود: اى ملعون! خدا حق دارد که بنده خود را امتحان کند، ولى بنده حق ندارد که خداى خود را آزمایش نماید- کتاب: اذکیاء ابن جوزى.

__________________________________________________

 (1) سوره: اسراء، آیه 65 یعنى در باره اموال و اولاد با آنان شرکت کن

-

/ 0 نظر / 146 بازدید