علت نامگذاری مکه چیست؟

     

    وجه نام گذاری مکه چیست؟ درباره مکه مکرمه روایتی است که صدوق در علل الشرایع (که کتابی حدیثی است و فلسفه شرایع را از منظرهای مختلف مطرح کرده) نقل کرده و راوی از امام صادق (ع) می‌پرسد چرا به مکه، مکه می‌گویند: امام صادق (ع)می‌فرمایند نام اصلی مکه، بکه بود.

        راوی می‌پرسد چرا بکه نام گذاری شده بود و چرا به مکه تغییر نام یافت. 

        امام صادق(ع) می‌فرمایند زیرا این سرزمین با بکاء و اشک بنیان شده و آدم صفی الله، بعد از هبوط در این سرزمین، بسیار در آن گریسته است و یکی از بکائین تاریخ، آدم صفی الله بوده است. اینجا سرزمینی است که حضرت ابراهیم (ع)، بعد از عمری انتظار فرزند، وقتی خدا اسماعیل (ع) را به او داد، به فرمان خدا، همسر و فرزندش را در آن قرار می‌دهد و هم حضرت ابراهیم (ع) هم هاجر و هم حضرت اسماعیل (ع) در اینجا بسیار گریستند. اشک جزئی از فلسفه وجودی این سرزمین است.

        در دوره اسلامی هم در اینجا ناله‌های یاسر، ناله‌های گرسنگان شعب ابیطالب (۳ سال محاصره اقتصادی) حادث شد و در نهایت هم می‌فرمایند، برای اینکه هر کس به اینجا می‌رسد اشکش در می‌آید و تجربه حج هم برای افراد این را ثابت می‌کند. به این دلیل این سرزمین بکه نام گذاری شده است. (البته در باب چرایی این نام گذاری روایت‌های مختلفی وجود دارند و یکی از وجوه نام گذاری همین روایتی است که نقل شد.)

        راوی می‌پرسد چرا بکه، به مکه تغییر نام یافت؟ و امام صادق(ع) می‌فرماید که این سرزمین بعد از مدتی مبدل به بتخانه شد و در دوران جاهلیت بت‌پرستی در اینجا پای گرفت. ۳۶۰ بت در اینجا وارد شد به علاوه ۵ بت خاص و بنابراین به تعداد روزهای سال در اینجا بت وارد شد و مشرکان هم برای خدایان دروغین، مناسک و آدابی داشتند. خداوند هم در قرآن در آیه ۳۵ سوره انفال می‌فرماید: «وَمَا کَانَ صَلاَتُهُمْ عِندَ الْبَیْتِ إِلاَّ مُکَاء وَتَصْدِیَةً» یعنی نماز و نیایش اقوام جاهلی در خانه خدا نبود جز سوت کشیدن و کف زدن. مشرکان عبودیت به بت‌هایشان را به این شکل اظهار می‌کردند و از آنجا که این مراسم همیشگی بود، صدای سوت و کف از آنجا بسیار شنیده می‌شد و بر همین اساس بکه به مکه (سرزمین مکاء) تغییر نام یافت؛

 

/ 0 نظر / 78 بازدید